Foto: Matchroom Boxing

Joshua zwakuje tytuł IBF, aby uniknąć walki z Pulevem? Być może nie będzie musiał!

Po sobotnim zwycięstwie nad Władimirem Kliczko (64-5, 53 KO) obecny mistrz świata federacji IBF, WBA, IBO wagi ciężkiej Anthony Joshua (19-0, 19 KO) znalazł się na ustach całego sportowego świata. Obecnie zarówno kibice jak i eksperci zastanawiają się nad tym, jaki będzie kolejny ruch obecnego dominatora wagi ciężkiej?

Scenariuszy jest kilka, ale żaden nie będzie zrealizowany bez wcześniejszej decyzji Władimir Kliczki, który zastanawia się nad wykorzystaniem opcji rewanżowej walki z młodszym od siebie pięściarzem. Po sobotnim zwycięstwie sytuacja Anthony’ego Joshuy lekko się skomplikowała. Zgodnie z przepisami federacji IBF pierwszeństwo do walki z nim ma obecnie pretendent do tytułu mistrza świata Kubrat Pulew (25-1, 13 KO). Wygląda jednak na to, że jeśli organizacja IBF będzie naciskała na szybkie doprowadzenie do pojedynku Bułgara z Brytyjczykiem, to obecny posiadacz tytułu IBF może zwakować posiadany przez siebie pas tej organizacji.

Promotor Eddie Hearn nie ukrywa, że ma wyznaczony konkretny plan dotyczący prowadzenia kariery Anthony’ego Joshuy i póki co nie ma w nim walki z Kubratem Pulevem. Brytyjczyk po wielkim sukcesie jakim była ostatnia walka jego podopiecznego chciałby zorganizować mu pojedynek, który podobnie jak sobotnie starcie wzbudzi nie tylko ogromne interesowanie kibiców, ale także przyniesie ogromny sukces finansowy.

„Istnieje wiele dyskusji na temat kolejnego ruchu Joshuy. Im więcej masz tytułów, tym bardziej skomplikowana staje się twoja sytuacja. Naszym celem jest doprowadzenie AJ’a do statusu niekwestionowanego mistrza świata wagi ciężkiej i zdobycia przez niego jak największej ilości tytułów. Nie chcemy wakować pasów, ale równocześnie chcemy organizować największe pojedynki z najlepszymi pięściarzami. Ciężko pracujemy i spodziewamy się kolejnych wieści w przyszłym tygodniu.” – powiedział Sky Sports promotor Eddie Hearn.

Sytuacja w pewnych aspektach może wydawać się patowa, ponieważ organizacja IBF inaczej niż inne federacje nie dopuszcza możliwości zapłacenia konkretnej kwoty pretendentowi za to, aby ten poczekał dłużej na swoją walkę o pas. Kalle Sauerland, który promuje Kubrata Pulewa twierdzi, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której Anthony Joshua zdecyduje się zwakować mistrzowski pas federacji IBF, aby uniknąć walki z jego pięściarzem. Niemiec proponuje rozwiązanie tego problemu poprzez podpisanie umowy, która przewiduje, iż zwycięzca rewanżowej walki Joshua-Kliczko będzie miał obowiązek stanąć w ringu naprzeciw Kubrata Pulewa.

„Nie wydaje mi się, aby Anthony, który buduje swój wizerunek jako wielkiego sportowca, który nie obi się wyzwań zwakował pas IBF. To jest pierwszy tytuł mistrza świata jaki zdobył w zawodowym boksie i normalnym jest, że takiego pasa nie chce się wypuszczać z rąk. Byłbym bardzo, bardzo zaskoczony, gdyby on nie zawalczył z Pulewem.  (…) Federacja IBF jest organizacją, która sam decyduje o sobie i o tym, co dzieje się z jej tytułami. To nie jest taka organizacja jak inne, gdzie można zapłacić za przesunięcie terminu pojedynku. Niemożliwe jest, aby dogadać się w ten sposób, dlatego będziemy szukali innego rozwiązania. Jest oczywiście możliwość porozumienia w tej płaszczyźnie, ponieważ w przypadku walki o pas i zapisu w kontrakcie klauzuli rewanżowej, jak miało to miejsce w walce Joshua-Kliczko organizacja pojedynku rewanżowego (ze statusem walki o ten tytuł) jest możliwa, jeżeli obaj pięściarze zobowiążą się w podpisanej wcześniej umowie, że zwycięzca ich pojedynku zawalczy z Pulewem na określonych wcześniej warunkach. Do rozmów z IBF wrócę w ciągu najbliższych dni. Byłbym jednak rozczarowany, gdyby Joshua zwakował tytuł i nie spodziewam się po nim takiej decyzji.” – powiedział promotor Pulewa, Kalle Sauerland.

Zupełnie inne spojrzenie na sprawę ma jednak Eddie Hearn, który chce stawiać warunki promotorowi Pulewa, a nie dostosowywać się do jego sugestii. Brytyjczyk proponuje, aby to Pulew stanął w najbliższej walce do pojedynku o tymczasowy pas organizacji IBF z jednym z czołowych pięściarzy, a zwycięzca tej konfrontacji miał zagwarantowaną walkę z Joshuą. Nie jest jednak wykluczone, że w przypadku Joshuy jego promotor zastosuje podobną taktykę jaka była stosowana w przypadku byłego mistrza świata federacji IBF Tysona Fury (25-0, 18 KO), który krótko po zdobyciu tytułu tej organizacji postanowił zwakować mistrzowski pas, ponieważ nie chciał stanąć do walki z pretendentem do tytułu Charlesem Martinem (24-1-1, 22 KO). Powodem takiego postępowania przez Fury’ego był fakt, iż chciał on toczyć pojedynki, które gwarantują mu ogromne pieniądze, a starcie z Martinem nie niosło ze sobą wystarczająco dużego zastrzyku finansowego.

“Nie chcemy oddawać trytułu IBF, ale (w razie konieczności) nie będziemy mieć problemu z tym, aby to zrobić. Nie chcemy, aby polityka pokrzyżowała plany rozwoju AJ’a. Chcielibyśmy, aby zdobył on wszystkie tytuły, ale kiedy jest tego bliski sytuacja mocno się komplikuje. Możemy rozważyć podpisanie umowy na walkę z Pulewem, w której zawalczy on o tymczasowy pas mistrza świata, a zwycięzca tej walki będzie miał prawo do pojedynku z Anthony Joshuą.” – powiedział „The Sun” Eddie Hearn.

Biorąc pod uwagę podejście federacji IBF do organizacji walk o tytuł tymczasowego mistrza świata oraz fakt, iż taki pojedynek niósłby zagrożenie utraty statusu pierwszego pretendenta do tytułu mistrza świata dla Kubrata Pulewa najbardziej rozsądną wydaje się być propozycja Kalle Sauerlanda. Pytaniem pozostaje tylko to jak postąpią teamu, jeżeli rewanżowe starcie pomiędzy Joshuą a Kliczką zostanie odsunięte w czasie? Nie wydaje się, aby w takiej sytuacji Joshua teraz chciał walczyć z Pulewem, z którym walka nie gwarantuje dużych pieniędzy, a i zainteresowanie tym pojedynkiem nie będzie należało do największych. 

Kategorie
STREFA BOKSU

Dodaj komentarz

3 Komentarzy do "Joshua zwakuje tytuł IBF, aby uniknąć walki z Pulevem? Być może nie będzie musiał!"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kałamarnica
Gość
Kałamarnica

Jeżeli Joshua zwakuje pas IBF to będzie idiotą. Wiem, że teraz pasy mają drugorzędne znaczenie, ale nie można z tytułów robić śmieciowych pasów od spodni. Z takim podejściem to wychodzi, że federacje i rankingi są kompletnie niepotrzebne.

Dżoszła
Gość
Dżoszła

Hearn nie może domagać się walki o pas tymczasowego mistrza IBF. Była jakaś walka o tymczasowy pas IBF bo nie słyszałem o takiej. Trochę mu sodówka wali do głowy. Musi się z Sauerlandem dogadać.

Mistrz Joda
Użytkownik
Mistrz Joda

Mówi mi coś, że Joshua zwakować pas powinien. Czas przyjdzie niebawem, że on pas do śmieci wyrzucić postanowi. Pieniądze ten młody Bokser zarabiać musi. Z Pulewem walki w PPV nikt mu nie pokaże.

wpDiscuz
NADCHODZĄCE GALE

Powiązane artykuły