Pulew zawalczy z Oquendo o pas mistrz świata WBA wagi ciężkiej?

Bobby Hitz, który stoi na czele grupy Hitz Boxing poinformował media, że wraz z Roy’em Jonesem Jr. rozpoczęli rozmowy na temat organizacji walki o tytuł mistrza świata federacji WBA wagi ciężkiej, która miałaby odbyć się w Chicago. Jeżeli uda im się porozumieć z federacją WBA to będzie to pierwszy pojedynek o ten mistrzowski pas w Chicago od 35 lat.

Dla kibiców najważniejsza jednak będzie informacja, że potencjalni organizatorzy tego starcia chcą podczas najbliższej konwencji WBA, która odbędzie się w ten weekend przekonać federację WBA, aby ta dała zgodę na pojedynek o wakujący pas „zwykłego czempiona” tej organizacji kategorii ciężkiej. W pojedynku o to trofeum zmierzyć by się mieli Fres Oquendo (37-8, 24 KO) oraz Kubrat Pulew (25-1, 13 KO). i negocjują organizację walki o wakujący „zwykły” pas WBA wagi ciężkiej. Jeszcze kilka miesięcy temu o ten pas Oquendo miał walczyć z Shannonem Briggsem, jednak Amerykanin został złapany na dopingu i walka został odwołana.

“Mogę potwierdzić, że wraz z moim wspólnikiem Roy’em Jones’em Jr. ze Square Ring Promotions rozmawialiśmy z promującą Kubrata Pulewa grupą Sauerland Event o organizacji jego walki z Fresem Oquendo. Starcie to mogłoby mieć status walki o pas mistrza świata federacji WBA wagi ciężkiej i odbyłoby się na początku 2018 roku w Chicago.” – powiedział Hitz.

To, czy federacja World Boxing Association da zielone światło do organizacji tego starcia rozstrzygnie się podczas konwencji, ponieważ pierwotnie mówiło się, że o ten tytuł zaboksują Aleksander Ustinow (34-1, 25 KO) i Manuel Charr (30-4, 17 KO).

Kubrat Pulew, który na kilka dni przed walką z czempionem organizacji WBA Super, IBF oraz IBO wycofał się z walki z powodu kontuzji barku powoli wraca do pełni sił.

Najciekawsza jest sytuacja Fresa Oquendo, która najpierw była straszna, a ostatnio po prostu śmieszna. Pięściarz ten w 2014 roku przegrał pojedynek o tytuł WBA kategorii ciężkiej z Rusłanem Chagaevem. Wynik pojedynku, który odbył się w Czeczenii był na tyle kontrowersyjny, że pięściarz zaskarżył wynik tego pojedynku do amerykańskiego sądu. Zgodnie z jego decyzją federacja WBA od trzech lat jest zobowiązana utrzymywać wobec Oquendo status pretendenta do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej. Wszystko dlatego, że sąd nakazał organizację rewanżowej walki z Chagaevem, do której nigdy nie doszło. Po przejściu na emeryturę byłego mistrza świata Fres Oquendo nadal posiada status pretendenta do tytułu.

Federacja WBA, która też specjalnie nie radziła sobie z wyjściem z tej sytuacji podjęła jakiś czas temu kontrowersyjną decyzję o tym, aby o pas WBA walczył Oquendo z Briggsem, ale jak już wspomniano z powodu braku czystości organizmu Amerykanina walkę tę odwołano.

Wszystko co dzieje się przez ostatnie lata wokół walki o pas zwykłego mistrza organizacji WBA bardzo źle świadczy o samej federacji. Włodarze WBA nie są w stanie poradzić sobie z problemem, który od trzech lat blokuje w zasadzie możliwość organizacji walk o to trofeum w kategorii ciężkiej. Inną sprawą jest to, że dublowanie tytułów mistrzowskich w tej organizacji to normalność, a wartość takie pasa jest w zasadzie niewielka. Wprawdzie ma on w nazwie tytuł mistrza świata, ale jego posiadacz jest jakby pół-czempionem, ponieważ do tego, aby móc tytułować się królem danej organizacji musi wygrać walkę z posiadaczem tytułu super czempiona WBA. Federacja WBA od lat dość mocno miesza w swoich rankingach i często ani eksperci ani fani nie mają pojęcia na podstawie czego są ona aktualizowane. Prowadzi to do tego, że sam tytuł mocno stracił na znaczeniu i jest przez wielu traktowany jak pas konkurencyjnej organizacji w wersji „Silver” dający w zasadzie nie tytuł czempiona, ale po prostu promocję do walki o prawdziwe mistrzostwo świata.

Na koniec warto wspomnie, że nie lata szokiem dla wielu było ogłoszenie przez federację WBA informacji, że o wakujący pas tej federacji zawalczą Aleksander Ustinow (34-1, 25 KO) i Manuel Charr (30-4, 17 KO).

Kategorie
STREFA BOKSU

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz
NADCHODZĄCE GALE

Powiązane artykuły